Od dziesięcioleci jednym z najbardziej fundamentalnych i irytujących pytań w neuronauce jest: jaka jest fizyczna podstawa świadomości w mózgu? Większość badaczy opowiada się za klasycznymi modelami, opartymi na fizyce klasycznej, podczas gdy mniejszość twierdzi, że świadomość musi być kwantowa w naturze, a jej mózgowa podstawa to zbiorowa kwantowa wibracja białek „mikrotubul” wewnątrz neuronów.

Nowe badania profesora Mike’a Wiest’a z Wellesley College i grupy studentów studiów licencjackich z Wellesley College przyniosły ważne wyniki eksperymentalne istotne dla tej debaty, poprzez zbadanie, jak znieczulenie wpływa na mózg. Wiest i jego zespół badawczy odkryli, że gdy podawali szczurom lek wiążący się z mikrotubulami, szczury potrzebowały znacznie więcej czasu, aby stracić przytomność pod wpływem gazu znieczulającego. Lek wiążący mikrotubule zespołu badawczego zakłócał działanie znieczulające, co potwierdza ideę, że środek znieczulający działa na mikrotubule, powodując utratę przytomności.

„Ponieważ nie znamy innego (tj. klasycznego) sposobu, w jaki wiązanie środka znieczulającego z mikrotubulami generalnie zmniejszałoby aktywność mózgu i powodowało utratę przytomności” – mówi Wiest – „to odkrycie potwierdza kwantowy model świadomości”.

Trudno przecenić znaczenie klasycznej/kwantowej debaty na temat świadomości, mówi Wiest, adiunkt neurobiologii w Wellesley. „Kiedy zostanie zaakceptowane, że umysł jest zjawiskiem kwantowym, wejdziemy w nową erę w naszym rozumieniu tego, kim jesteśmy”, mówi. Nowe podejście „doprowadziłoby do lepszego zrozumienia, jak działa znieczulenie, i ukształtowałoby nasze myślenie o szerokiej gamie powiązanych pytań, takich jak to, czy pacjenci w śpiączce lub zwierzęta niebędące ludźmi są świadomi, w jaki sposób tajemnicze leki, takie jak lit, modulują świadome doświadczenie, aby ustabilizować nastrój, w jaki sposób choroby takie jak choroba Alzheimera lub schizofrenia wpływają na percepcję i pamięć itd.”

Mówiąc szerzej, kwantowe rozumienie świadomości „daje nam obraz świata, w którym możemy być połączeni ze wszechświatem w bardziej naturalny i holistyczny sposób” – mówi Wiest. Wiest planuje kontynuować przyszłe badania w tej dziedzinie i ma nadzieję wyjaśnić i zbadać teorię świadomości kwantowej w książce dla szerokiej publiczności.

Współautorami artykułu z Wiest są następujące studentki Wellesley: Sana Khan ’25, Yixiang Huang ’25, Derin Timucin ’27, Shantelle Bailey ’24, Sophia Lee ’23, Jessica Lopes ’26, Emeline Gaunce ’26, Jasmine Mosberger ’25, Michelle Zhan ’24, Bothina Abdelrahman ’26 i Xiran Zeng ’27.

Opublikowano 1 września w eNeurobadanie Wellesley wykazało, że znieczulenie działa poprzez wiązanie się z mikrotubulami wewnątrz neuronów, dostarczając tym samym ważnych dowodów na kwantową teorię świadomości i przywracając zainteresowanie mikrotubulami w znieczuleniu.



Source link