Jajniki kobiety są jak fabryka, w której jaja rosną i produkują hormony regulujące wszystko, od menstruacji i ciąży po gęstość kości i nastrój. Wraz z wiekiem kobiety i jej fabryki produkcja maleje, a gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy (średnio w wieku 51 lat), fabryka przygotowuje się do zamknięcia swoich drzwi.

Nowe badanie Northwestern Medicine na myszach odkryło nowy sposób na wydłużenie „żywotności” tej fabryki – poprawę utrzymania jajników i zapobieganie kluczowym zmianom związanym z wiekiem w funkcjonowaniu jajników. „Żywotność” odnosi się do czasu, w którym dana osoba pozostaje zdrowa i wolna od poważnych chorób lub chorób przewlekłych.

„Średni wiek menopauzy pozostaje stały od lat, ale kobiety żyją o dekady dłużej dzięki postępowi w dziedzinie zdrowia i medycyny” — powiedziała autorka korespondencyjna Francesca Duncan, adiunkt położnictwa i ginekologii (nauka o rozrodzie w medycynie) w Northwestern University Feinberg School of Medicine. „Zmieniliśmy krajobraz naszego życia, a nasza funkcja jajników musi nadrobić zaległości, abyśmy mieli organ, który działa proporcjonalnie, aby utrzymać zdrowie kobiet na dłużej”.

Wyniki zostaną opublikowane 16 września w czasopiśmie GeroScience.

W tym badaniu naukowcy wykorzystali Pirfenidone, który jest powszechnie stosowany w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc. Jednak trwają inne badania mające na celu zidentyfikowanie optymalnych celów leków na włóknienie jajników i przeprowadzenie badań klinicznych u kobiet.

„Ten lek nie jest lekiem, który można stosować w warunkach klinicznych w tym celu, ponieważ ma znaczące skutki uboczne, takie jak toksyczność wątroby, chociaż nie widzieliśmy tego u myszy” — powiedział Duncan. „Jednakże wykazaliśmy dowód koncepcji: możemy modulować włóknienie jajników i poprawiać wyniki. Obecnie aktywnie pracujemy nad znalezieniem bezpiecznego i skutecznego leku, który mógłby to zrobić u ludzi”.

Konsekwencje sztywnienia jajników w starszym wieku

W poprzednim badaniu laboratorium Duncana jako pierwsze odkryło, że wraz ze starzeniem się jajniki stają się nadmiernie zapalne, włókniste i sztywne – podobnie jak blizny w innych tkankach. Ponieważ komórki rakowe preferują bogate w kolagen, sztywne środowiska, starzejące się jajniki zapewniają odpowiednie warunki do proliferacji komórek rakowych, powiedział Duncan.

Jak wykazały wcześniejsze badania, sztywność jajników ma również wpływ na jakość komórek jajowych, co może wyjaśniać, dlaczego płodność kobiet spada w wieku 30 i 40 lat.

W nowym badaniu u myszy leczonych lekami mającymi na celu zmniejszenie bliznowacenia jajników zaobserwowano większą liczbę pęcherzyków, lepszą owulację i utrzymanie prawidłowego poziomu hormonów.

„W tej chwili nasze rozwiązania na spadek płodności związany z wiekiem, takie jak zamrażanie jajeczek, są doraźne” – powiedział Duncan. „Wciąż będziesz musiał przenosić te zarodki do starszej kobiety, co wiąże się z własnym ryzykiem”.

„Przesuwanie okna płodności nie jest ostatecznym celem badania”

Wydłużenie czasu płodności kobiety to tylko część sukcesu – mówi Duncan.

„Prawdopodobnie przesuniemy okno płodności, ale to nie jest ostateczny cel badania” – powiedział Duncan. „Nie każdy jest zainteresowany posiadaniem dzieci”.

Badanie to koncentruje się na sposobach poprawy środowiska jajników, aby mogły one nadal produkować krytyczne hormony znacznie później w życiu kobiety. Obniżony poziom estrogenu i progesteronu przyspiesza utratę masy kostnej, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Niski poziom hormonów może również prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia; może powodować ścieńczenie ścian pochwy, co prowadzi do dyskomfortu podczas seksu lub problemów z oddawaniem moczu; i może prowadzić do obniżenia funkcji poznawczych i nastroju.

„Jeśli naprawisz środowisko jajników, rozwiążesz wszystkie problemy, ponieważ masz pęcherzyki i jajeczka, które mogą przyczynić się do płodności i produkcji hormonów” – powiedział Duncan. „To naprawa źródła problemu”.

Badanie nosi tytuł „Systemowe leczenie przeciwwłóknieniowe w małych dawkach osłabia starzenie się jajników u myszy”. Finansowanie badania zapewniło Global Consortium for Reproductive Longevity and Equality.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj