Ten Amerykańskie czasopismo gastroenterologiczne opublikował nowe wytyczne dotyczące leczenia Helicobacter pylori (Helicobacter pylori) zakażenie.
Autorem korespondencyjnym wytycznych jest dr William D. Chey, kierownik Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Michigan.
Helicobacter pylori jest bakterią, która zakaża ponad połowę ludzi na świecie, chociaż większość z nich nie wykazuje żadnych objawów.
Może powodować niestrawność, chorobę wrzodową żołądka i raka żołądka.
Najnowsze wytyczne dotyczące praktyki klinicznej wskazują, że częstość występowania tej choroby w Ameryce Północnej maleje, ale nadal dotyka ona 30–40% populacji.
Poprzednie wytyczne opublikowano w 2017 r. Podtrzymano w nich zalecenie stosowania potrójnej terapii inhibitorem pompy protonowej i klarytromycyną jako podstawowej opcji leczenia.
W nowych wytycznych zaleceniem numer jeden dla pacjentów, którzy nie byli wcześniej poddawani leczeniu, jest poczwórna terapia bizmutem.
Leczenie zazwyczaj obejmuje stosowanie IPP, tetracykliny, bizmutu i nitroimidazolu przez 14 dni.
„Już w 2017 r. zalecaliśmy świadczeniodawcom opieki zdrowotnej odejście od potrójnej terapii IPP ze względu na coraz większe problemy z opornością na chloromycetynę wśród Helicobacter pylori szczepów w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Chey.
„Pomimo tego zalecenia, terapia potrójna inhibitorami pompy protonowej (PPI) nadal dominuje w przepisach na terapię pierwszego rzutu Helicobacter pylori pacjentów w Stanach Zjednoczonych. W tej najnowszej wersji wytycznych jasno stwierdzamy, że w zasadzie w żadnych okolicznościach nie należy przepisywać potrójnej terapii PPI, a zamiast tego należy stosować poczwórną terapię bizmutem lub jedną z innych sugerowanych opcji leczenia.
W wytycznych zawarto łącznie 12 sugestii dotyczących leczenia pacjentów znajdujących się w różnych sytuacjach.
Drugim zaleceniem dla pacjentów, którzy nie byli wcześniej poddawani leczeniu – po poczwórnej terapii bizmutem – jest potrójna terapia ryfabutyną (IPP, ryfabutyna i amoksycylina).
Trzecią opcją jest nowy, bardzo silny lek blokujący produkcję kwasu żołądkowego, zwany vonoprazanem, w połączeniu z antybiotykiem amoksycyliną.
Oprócz odejścia od potrójnej terapii IPP, kolejną zmianą w stosunku do wytycznych z 2017 r. jest omówienie kwestii coraz większej dostępności testów molekularnych w celu określenia wrażliwości na antybiotyki.
„Testy molekularne naprawdę otwierają drzwi do możliwości bardziej liberalnego wykorzystania testów wrażliwości na antybiotyki jako mechanizmu dostosowywania terapii do stosowanych antybiotyków Helicobacter pylori lub osoba zarażona Helicobacter pylori jest wrażliwy” – powiedział Chey.
W wytycznych określono również przyszłe priorytety badawcze, takie jak określenie osób, które odniosłyby największe korzyści z Helicobacter pylori testy mające na celu zapobieganie rakowi żołądka i ocenę nowych zatwierdzonych przez FDA schematów leczenia przewlekłych infekcji.
Dodatkowi autorzy: Colin W. Howden, dr n. med., Steven F. Moss, dr n. med., Douglas R. Morgan, dr n. med., magister zdrowia publicznego, Katarina B. Greer, dr n. med., magister zdrowia publicznego, Shilpa Grover, dr n. med., magister zdrowia publicznego, Shailja C. Shah, dr n. med., magister zdrowia publicznego