Sen, post, ćwiczenia, zielona owsianka, czarna kawa, zdrowe życie towarzyskie…

Istnieje mnóstwo porad, jak żyć dobrym, długim życiem. Naukowcy ciężko pracują, aby ustalić, dlaczego niektórzy ludzie żyją dłużej niż inni i jak możemy najlepiej wykorzystać nasze coraz dłuższe życie.

Teraz naukowcy z Centrum Zdrowego Starzenia się, Wydziału Medycyny Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu Kopenhaskiego dokonali przełomu. Odkryli, że konkretne białko znane jako OSER1 ma ogromny wpływ na długowieczność.

„Zidentyfikowaliśmy to białko, które może wydłużyć życie (długi czas trwania życia, na czerwono). Jest to nowy czynnik pro-długowieczności, a jest to białko, które występuje u różnych zwierząt, takich jak muszki owocowe, nicienie, jedwabniki i u ludzi” – mówi profesor Lene Juel Rasmussen, starsza autorka nowego badania.

Ponieważ białko to występuje u różnych zwierząt, naukowcy doszli do wniosku, że nowe wyniki odnoszą się również do ludzi:

„Zidentyfikowaliśmy białko powszechnie występujące w różnych modelach zwierzęcych i u ludzi. Przeszukaliśmy białka i połączyliśmy dane ze zwierząt z danymi z kohorty ludzkiej, która również została wykorzystana w badaniu. Pozwala nam to zrozumieć, czy jest ono możliwe do przetłumaczenia na ludzi, czy nie” — mówi Zhiquan Li, który jest pierwszym autorem nowego badania i dodaje:

„Jeśli gen istnieje tylko w modelach zwierzęcych, może być trudno przełożyć go na zdrowie człowieka, dlatego na początku przeszukaliśmy potencjalne białka długowieczności, które występują w wielu organizmach, w tym u ludzi. Ponieważ ostatecznie jesteśmy zainteresowani identyfikacją ludzkich genów długowieczności w celu możliwych interwencji i odkryć leków”.

Toruje drogę do nowego leczenia

Naukowcy odkryli OSER1, gdy badali większą grupę białek regulowanych przez główny czynnik transkrypcyjny FOXO, znany jako ośrodek regulacji długowieczności.

„Odkryliśmy 10 genów, których ekspresja zmieniała długowieczność, gdy manipulowaliśmy ich ekspresją. Postanowiliśmy skupić się na jednym z tych genów, który miał największy wpływ na długowieczność, zwanym genem OSER1” — mówi Zhiquan Li.

Gdy gen jest powiązany z krótszym okresem życia, ryzyko przedwczesnego starzenia się i chorób związanych z wiekiem wzrasta. Dlatego wiedza na temat tego, jak OSER1 funkcjonuje w komórkach i przedklinicznych modelach zwierzęcych, jest kluczowa dla naszej ogólnej wiedzy na temat starzenia się człowieka i zdrowia człowieka w ogóle.

„Obecnie skupiamy się na odkrywaniu roli OSER1 u ludzi, ale brak istniejącej literatury stanowi wyzwanie, ponieważ do tej pory opublikowano bardzo niewiele na ten temat. To badanie jest pierwszym, które wykazało, że OSER1 jest istotnym regulatorem starzenia się i długowieczności. W przyszłości mamy nadzieję dostarczyć wglądu w konkretne choroby związane z wiekiem i procesy starzenia, na które OSER1 wpływa” — mówi Zhiquan Li.

Naukowcy mają również nadzieję, że identyfikacja i charakterystyka OSER1 umożliwi znalezienie nowych celów dla leków na choroby związane z wiekiem, takie jak choroby metaboliczne, choroby sercowo-naczyniowe i choroby neurodegeneracyjne.

„Odkrycie nowego czynnika sprzyjającego długowieczności pozwala nam lepiej zrozumieć proces długowieczności u ludzi” – mówi Zhiquan Li.



Source link