Jak wynika z nowego badania prowadzonego przez naukowców z Mount Sinai Fuster Heart Hospital, opublikowanego 30 września w czasopiśmie „Progresja miażdżycy u osób, które nie mają jej objawów, jest niezależnie powiązana z ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny”. Journal of American College of Cardiology.

Badanie to jest także pierwszym, które pokazuje, że zaawansowane obrazowanie może wykryć chorobę miażdżycową dużych naczyń na długo przed pojawieniem się objawów. Jest to podejście, które można zastosować na całym świecie w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym i ryzyku śmierci. Łącznie odkrycia podkreślają znaczenie wczesnego wykrywania miażdżycy.

„Długa, bezobjawowa faza choroby stwarza szansę, która nie została wykorzystana w młodszej populacji” – mówi główny autor Valentin Fuster, lekarz medycyny, prezes szpitala Mount Sinai Fuster Heart Hospital i dyrektor generalny Centro Nacional de Investigaciones Układ sercowo-naczyniowy Karol III (CNIC).

Miażdżyca to choroba, w której lipidy, takie jak cholesterol i inne substancje gromadzą się w blaszkach na ścianach tętnic, powodując twardnienie i zwężanie naczyń oraz zwiększając ryzyko ciężkich chorób sercowo-naczyniowych. Subkliniczna miażdżyca jest częstym schorzeniem, w którym blaszki te są obecne w tętnicy, nie powodując żadnych objawów ani oznak choroby. Może dotyczyć osób w każdym wieku i prowadzić do poważnych schorzeń, w tym udaru mózgu, zawału serca i przewlekłego niedokrwienia zagrażającego kończynom.

Pomimo postępu w badaniach nad układem sercowo-naczyniowym nie jest jasne, czy ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny u osób bezobjawowych można przewidzieć na podstawie monitorowania zasięgu i postępu miażdżycy, szczególnie w tętnicach szyjnych dostarczających krew do mózgu.

Celem nowego badania, zwanego projektem BioImage – będącego efektem współpracy Mount Sinai i CNIC – było określenie niezależnej wartości predykcyjnej obciążenia i postępu subklinicznej miażdżycy, wykraczającej poza to, co można przewidzieć na podstawie ustalonych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego .

Do badania włączono 5716 bezobjawowych dorosłych Amerykanów, średni wiek 69 lat (56,7% kobiet), którzy byli badani w latach 2008–2009. Uczestnicy badania byli badani dwiema technikami obrazowania. Zbadano blaszki miażdżycowe w tętnicach szyjnych za pomocą ultrasonografii naczyń, co pozwala na szczegółową wizualizację wnętrza naczyń krwionośnych, a zwapnienie tętnic wieńcowych oceniano za pomocą tomografii komputerowej.

Podgrupa 732 uczestników badania przeszła drugie badanie ultrasonograficzne naczyń ponad osiem lat po badaniu wstępnym. Wszystkich uczestników obserwowano w celu określenia współczynnika zgonów z dowolnej przyczyny, co stanowi główną miarę wyniku badania.

W ciągu 12,4 lat obserwacji 901 (16%) uczestników zmarło. Obciążenie blaszkami w tętnicach szyjnych i zwapnienie tętnic wieńcowych mierzone na początku badania były powiązane ze śmiercią z dowolnej przyczyny. Co więcej, postęp miażdżycy tętnic szyjnych dostarczył dalszych informacji prognostycznych i został niezależnie powiązany ze śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny.

„USG naczyń jest badaniem nieinwazyjnym i niedrogim, a cenne informacje prognostyczne, jakie ono dostarcza, można wykorzystać do poprawy stratyfikacji ryzyka i opracowania zaleceń dotyczących stylu życia w celu kontroli czynników ryzyka sercowo-naczyniowego” – wyjaśnia dr Borja Ibáñez, dyrektor naukowy badania CNIC.

W badaniu stwierdzono, że wczesne wykrycie subklinicznej miażdżycy i monitorowanie jej postępu może poprawić przewidywanie zgonów z dowolnej przyczyny i zapobiegać im, stanowiąc cenne narzędzie w praktyce klinicznej.



Source link