Badanie przeprowadzone przez naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester wykazało, że mleko matki zapewnia ochronę przed rotawirusem – częstą chorobą przewodu pokarmowego, która powoduje biegunkę, wymioty i gorączkę u niemowląt. Niemowlęta, których matki miały wysoki poziom specyficznych przeciwciał w mleku matki, były w stanie odeprzeć infekcję przez dłuższy czas niż niemowlęta, których matki miały niższy poziom. Oczekuje się, że odkrycia pobudzą przyszłe badania mające na celu poprawę zdrowia niemowląt poprzez zoptymalizowane praktyki karmienia piersią.
Opublikowano w Journal of Clinical Investigation Badanie, finansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, wykazało również istotne różnice w profilach przeciwciał w mleku matki pomiędzy matkami z krajów o wysokich dochodach (HIC) oraz z krajów o niskich i średnich dochodach (LMIC). Naukowcy przeanalizowali próbki mleka ludzkiego od 695 kobiet w Finlandii, USA, Pakistanie, Peru i Bangladeszu i zmierzyli swoiste przeciwciała IgA i IgG, które są powszechnymi przeciwciałami wytwarzanymi w mleku matki, przeciwko 1607 białkom z 30 patogenów.
W badaniu prowadzonym przez dr Kirsi Jarvinen-Seppo, doktora medycyny, profesora na Wydziale Alergologii i Immunologii w Szpitalu Dziecięcym UR Medicine Golisano (GCH), śledzono poziom i kinetykę przeciwciał w czasie, aby przeanalizować odpowiedzi przeciwciał na szeroki zakres czynników patogeny układu oddechowego, biegunki i sepsy w mleku kobiecym. Głównym celem badania było zrozumienie właściwości ochronnych tych przeciwciał oraz różnic między nimi w różnych regionach geograficznych i gospodarczych.
„Spodziewalibyśmy się różnic w poziomach przeciwciał w różnych krajach ze względu na różne choroby krążące w różnych częściach świata, ale jest to jeden z pierwszych przypadków bezpośredniego porównania dziesiątek patogenów na kilku kontynentach – powiedział Jarvinen-Seppo. „Zaobserwowanie tak wyraźnego związku między wyższym poziomem przeciwciał a opóźnieniem zakażenia rotawirusem było zachęcające, co konsekwentnie obserwowano w niezależnej kohorcie walidacyjnej”.
Inne godne uwagi wnioski z badania:
- Mleko kobiet z krajów LMIC charakteryzowało się wyższym poziomem przeciwciał IgA i IgG przeciwko różnym patogenom jelitowym i oddechowym w porównaniu do mleka pochodzącego z krajów HIC. Różnica ta była szczególnie zauważalna w przypadku patogenów takich jak Shigella i pneumokoki, które w głównej mierze przyczyniają się do zachorowalności i śmiertelności małych dzieci.
- Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) wiązał się z niższym poziomem przeciwciał, co było sprzeczne z oczekiwaniami.
„Różnice w profilach przeciwciał pomiędzy regionami uwydatniają wpływ czynników ekonomicznych i środowiskowych na odporność matki” – stwierdziła Jarvinen-Seppo.
Oprócz odkryć dotyczących rotawirusów nieoczekiwane było także odkrycie, że wyższe BMI było powiązane z niższą liczbą przeciwciał w mleku matki.
„Przewidywaliśmy, że matki z niedowagą mogą mieć niższy poziom przeciwciał ze względu na gorszy stan odżywienia” – stwierdziła Jarvinen-Seppo. „Ze względu na rosnące wskaźniki otyłości na całym świecie może to być znaczące odkrycie, ale ma to charakter wstępny i potrzebne są dodatkowe badania, ponieważ dokonuje się tego po raz pierwszy”.
„Chociaż dane dotyczące ochrony przed rotawirusami są przekonujące, różnice geograficzne i związane z BMI uwydatniają obszary, w których niezbędne są dalsze badania. Badanie przygotowuje grunt pod dodatkowe badania, które mogą prowadzić do lepszego zrozumienia i interwencji mających na celu poprawę zdrowia niemowląt na całym świecie” – powiedział Jarvinen -Seppo.