Nowe badanie wykazało, że regularne korzystanie z telefonu komórkowego było pozytywnie powiązane z ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza u obecnych palaczy i osób chorych na cukrzycę. Ponadto związek ten był częściowo przypisywany słabemu snu, stresowi psychicznemu i neurotyzmowi. Artykuł w Kanadyjskie czasopismo kardiologiczneopublikowane przez Elsevier, szczegółowo przedstawia wyniki tego szeroko zakrojonego prospektywnego badania kohortowego.

Yanjun Zhang, lekarz medycyny, Oddział Nefrologii, Szpital Nanfang, Southern Medical University, Guangzhou, Chiny, wyjaśnia: „Korzystanie z telefonów komórkowych jest wszechobecne w nowoczesnym społeczeństwie, więc badanie jego wpływu na zdrowie ma znaczącą wartość dla zdrowia publicznego. Pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej (RF-EMF) emitowane przez telefony komórkowe powodują dysregulację osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, reakcje zapalne i stres oksydacyjny, a zatem oczekuje się, że wpłyną na różne organy, takie jak serce i naczynia krwionośne. Jednak to, czy korzystanie z telefonów komórkowych wiąże się z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, pozostaje niepewne”.

Współbadacz Ziliang Ye, dr n. med., Oddział Nefrologii, Szpital Nanfang, Southern Medical University, Guangzhou, Chiny, dodaje: „Naszym celem była ocena potencjalnego związku regularnego korzystania z telefonu komórkowego z incydentalnymi chorobami układu krążenia i zbadanie pośredniczących efektów snu i zdrowia psychicznego. Odkryliśmy, że w porównaniu z okazjonalnymi użytkownikami telefonów komórkowych, regularni użytkownicy telefonów komórkowych mieli znacznie wyższe ryzyko incydentalnych chorób układu krążenia”.

Badanie objęło 444 027 osób z UK Biobank bez historii chorób sercowo-naczyniowych, które same zgłosiły częstotliwość korzystania z telefonu komórkowego w latach 2006–2010. Regularne korzystanie z telefonu komórkowego zdefiniowano jako co najmniej jedną rozmowę na tydzień. Korzystając z powiązanych rejestrów szpitalnych i dotyczących zgonów, ustalono złożony wynik udaru mózgu, choroby wieńcowej, migotania przedsionków i niewydolności serca w okresie obserwacji trwającym średnio 12,3 roku. Naukowcy zbadali również rolę wzorców snu, stresu psychologicznego i neurotyczności.

Współbadacz Xianhui Qin, dr n. med., Oddział Nefrologii, Szpital Nanfang, Southern Medical University, Guangzhou, Chiny, zauważa: „Odkryliśmy, że wzorce snu, stres psychologiczny i neurotyczność mogą być potencjalnymi mechanizmami związku między korzystaniem z telefonu komórkowego a chorobami układu krążenia. Zły wzorzec snu i słabe zdrowie psychiczne mogą niekorzystnie wpływać na rozwój chorób układu krążenia poprzez zaburzony rytm dobowy, zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne oraz zwiększony stan zapalny. Ponadto przewlekła ekspozycja na promieniowanie RF-EMF emitowane przez telefony komórkowe może prowadzić do stresu oksydacyjnego i reakcji zapalnej. Dlatego ekspozycja na promieniowanie RF-EMF z telefonów komórkowych w połączeniu z paleniem tytoniu i cukrzycą może mieć synergistyczny wpływ na zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia”.

Towarzyszący artykuł redakcyjny kontekstualizuje ustalenia badania. Biorąc pod uwagę, że okno rekrutacyjne tego badania (2006-2010) miało miejsce przed powszechnym użyciem nowoczesnych smartfonów, które obecnie są powszechniej używane do innych czynności (np. rozrywka, wiadomości tekstowe/e-mail, sieci społecznościowe itp.), uogólnialność i aktualna trafność tych ustaleń wymagają starannego rozważenia.

Współautor artykułu redakcyjnego Nicholas Grubic, MSc, Dalla Lana School of Public Health, University of Toronto, ON, Kanada, podsumowuje: „Podczas gdy obecne badanie sugeruje, że korzystanie z telefonu komórkowego może umiarkowanie zwiększać ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, potrzeba bardziej rozstrzygających dowodów z wiarygodnymi pomiarami korzystania z telefonu komórkowego, zanim to powiązanie stanie się problemem dla ogółu społeczeństwa. Utrzymywanie odpowiedzialnych nawyków korzystania z telefonu komórkowego powinno być cennym elementem kompleksowego podejścia do wspierania zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Zanim zanurzysz się w godzinach bezmyślnego „przewijania w dół” na swoim smartfonie, rozważ przekierowanie tego czasu na bardziej zdrową dla serca aktywność”.



Source link