Zdjęcie Getty Images przedstawiające małe dziecko wycierające nos Zdjęcia Getty’ego

Jak podaje brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego, od listopada 2023 r. na krztusiec zmarło dziewięcioro dzieci, a liczba zachorowań nadal rośnie.

Jego najnowsze dane w Anglii odnotowano 2591 potwierdzonych przypadków w maju, podczas gdy od stycznia liczba ta wzrosła do 7599.

Eksperci obawiają się, że ten rok będzie wyjątkowo obfity w zakażenia bakteryjne, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Apelują do kobiet w ciąży i dzieci o upewnienie się, że mają aktualne szczepienia.

Krztusiec, znany również jako kaszel stu dniowy, a pod medyczną nazwą krztusiec, jest bakteryjną infekcją, która może atakować płuca i powodować przedłużające się napady kaszlu.

Ponad połowa z 7599 przypadków odnotowanych od stycznia do maja dotyczyła osób powyżej 14. roku życia, u których przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny.

Jednak 262 przypadki dotyczyły dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, u których ryzyko powikłań i zgonu jest największe.

Dlaczego liczba zachorowań rośnie?

Od początku roku w Anglii i wielu innych krajach obserwuje się wzrost zachorowań na krztusiec.

Ma charakter cykliczny, a szczyty występują co trzy do pięciu lat.

Ostatni raz było w 2016 roku.

Jednak w czasie pandemii liczba zachorowań spadła, co według UKHSA oznacza, że ​​„najpóźniejszy rok szczytowy nastąpił później”, a populacja jest mniej odporna.

Istotny jest również wskaźnik szczepień wśród kobiet w ciąży – w marcu 2024 r. odsetek zaszczepionych kobiet wyniósł 58,9%, podczas gdy w marcu 2017 r. wyniósł on aż 72,6%.

Dyrektor ds. szczepień w UKHSA, dr Mary Ramsay, powiedziała: „Zapewnienie kobietom odpowiednich szczepień w czasie ciąży nigdy nie było ważniejsze.

Kobietom w ciąży proponuje się szczepienie przeciwko krztuścowi w każdej ciąży, najlepiej między 20. a 32. tygodniem.

„Dzięki temu dziecko w łonie matki jest chronione od urodzenia, w pierwszych miesiącach życia, kiedy jest najbardziej bezbronne i jeszcze zanim zdąży przyjąć własne szczepionki.

„Nasze myśli i kondolencje są z rodzinami, które tak tragicznie straciły swoje dziecko”.

Kobiety mogą zaszczepić się u swojego lekarza rodzinnego lub w niektórych klinikach prenatalnych.

Wszystkim niemowlętom oferowane są również trzy dawki szczepionki sześć w jednej, w wieku 8, 12 i 16 tygodni, aby zapewnić ochronę przed krztuścem i innymi poważnymi chorobami.

Dzieciom oferuje się wówczas dawkę przypominającą w wieku przedszkolnym, a wszystkie osoby, które nie zostały zaszczepione, mogą przyjąć szczepionkę do 10. roku życia.

Jakie są objawy krztuśca?

Pierwsze objawy krztuśca mogą przypominać przeziębienie, objawiać się katarem i bólem gardła.

Po około tygodniu infekcja może przekształcić się w napady kaszlu trwające kilka minut i zwykle nasilające się w nocy.

Niektóre małe dzieci mogą również wydawać charakterystyczny dźwięk „whoop” lub mieć trudności z oddychaniem po ataku kaszlu. Jednak nie zawsze tak jest, co może utrudniać rozpoznanie krztuśca.

Osoby chore na krztusiec powinny pozostać w domu i nie chodzić do pracy, szkoły ani przedszkola przez 48 godzin po rozpoczęciu przyjmowania antybiotyków, a jeśli nie przyjmowały antybiotyków – przez dwa tygodnie od wystąpienia objawów.Source link