Kulturalna Stodoła w niewielkiej Lutyni pod Wrocławiem to miejsce pełne magii i historii. Ten dawny poniemiecki budynek, który pierwotnie pełnił rolę wiejskiej stodoły, dziś zachwyca swoim pięknym remontem i przyciąga zarówno sławne gwiazdy, jak Anna Maria Jopek, jak i lokalnych artystów oraz społeczność.

Właścicielami tego niezwykłego miejsca są Agnieszka i Michał Gawlińscy, para o różnych zawodowych i artystycznych pasjach. Agnieszka jest nauczycielką angielskiego i założycielką centrum edukacyjnego w Lutyni, podczas gdy Michał to artysta kabaretu Neo-Nówka, znany z licznych ról scenicznego komika. To właśnie ich historia zaczyna się w niewielkiej Lutyni, gdzie Agnieszka uczyła angielskiego w szkole, a Michał przyszedł na zastępstwo, aby nauczać plastyki i muzyki. To był początek ich niezwykłej przygody.

Kulturalna Stodoła, która stoi na ulicy Kościelnej 2 w Lutyni, stała się miejscem kultury i rozrywki dzięki odwadze i marzeniom Gawlińskich. W roku 2011 postanowili zainwestować w przyszłość swoich dzieci i zakupili stare gospodarstwo z przylegającą stodołą. Poświęcili się tworzeniu przedszkola i żłobka, co stanowiło ważną inwestycję w rozwój społeczności. Jednak sama stodoła pozostała na przyszłość.

Remont tego historycznego budynku trwał aż 10 lat, a większość środków na niego pochodziła z unijnych źródeł. To był trudny okres, ale Agnieszka i Michał nie poddawali się. Ich marzeniem było uczynienie z tego miejsca centrum kulturalnego, a marzenia te spełniły się w dniu 14 lutego 2021 roku, kiedy to Kulturalna Stodoła oficjalnie otworzyła swoje drzwi.

Stodoła od razu zdobyła uznanie publiczności. Kabaret Neo-Nówka wystawił tu swoją prapremierę, a bilety na to wydarzenie rozeszły się w zaledwie 20 minut. Mieszkańcy Lutyni i okolic chcieli być częścią tego nowego kulturalnego fenomenu, który pojawił się w ich małej społeczności. Kolejne koncerty, takie jak występ Anny Marii Jopek czy Joanna Kołaczkowska z kabaretu Hrabi, także cieszyły się dużą popularnością.

Kulturalna Stodoła stawia na biletowane imprezy, aby przyciągać świadomą publiczność i uniknąć komercyjnego szumu, który może towarzyszyć darmowym wydarzeniom. Pomimo konieczności pozyskiwania sponsorów, właściciele Stodoły starają się zapewnić różnorodny program kulturalny i artystyczny.

Jednak to nie tylko wielkie nazwiska artystów przyciągają uwagę Kulturalnej Stodoły. Miejsce to wspiera lokalnych artystów i otwiera drzwi dla talentów ukrytych w sąsiedztwie. Dzięki współpracy z mieszkańcami Lutyni i okolicznych wiosek powstała grupa teatralna Qlturalni, która prezentuje spektakle dotykające lokalnych problemów i spraw.

Właściciele Stodoły podkreślają, że ta praca to nieustająca walka i wysiłek, ale nagroda jest bezcenna. Miejsce to łączy ludzi, zarówno artystów, jak i widzów, i staje się ważną częścią lokalnej społeczności. Dla Agnieszki i Michała to nie tylko praca, to ich pasja i sposobność do dzielenia się kulturą i sztuką z innymi.

Kulturalna Stodoła w Lutyni to nie tylko zwykłe miejsce kulturalne, to miejsce, które przyciąga gwiazdy i jednocześnie staje się domem dla lokalnych talentów. Dla Agnieszki i Michała Gawlińskich to spełnienie marzeń i niezwykła przygoda, która nadal trwa.