Tesla nie sprostała oczekiwaniom Wall Street w swoim najnowszym raporcie finansowym, co spowodowało spadek cen akcji producenta samochodów elektrycznych. Elon Musk, szef spółki, udzielił komentarza, który jeszcze bardziej zasmucił inwestorów.

W trzecim kwartale 2023 roku Tesla osiągnęła skorygowany zysk na akcję w wysokości 66 centów, co było niższe od oczekiwanego wyniku wynoszącego 73 centy. Skorygowany zysk netto wyniósł 1,85 miliarda dolarów, również nieco poniżej prognoz. Przychody spadły do 23,35 miliarda dolarów, podczas gdy analitycy oczekiwali 24,1 miliarda dolarów. Segment motoryzacyjny stanowił większość tych przychodów, osiągając 19,63 miliarda dolarów. 1,56 miliarda dolarów pochodziło z działalności związanej z produkcją i przechowywaniem energii, a reszta z usług serwisowych.

Zysk netto GAAP, czyli nieskorygowany, za trzeci kwartał wyniósł 1,85 miliarda dolarów, co przekłada się na 53 centy na akcję. Jednak całkowity zysk brutto Tesli spadł o 22% w porównaniu do poprzedniego roku, a marża operacyjna wyniosła 7,6%, w porównaniu do 17,2% w roku poprzednim.

W okresie od lipca do września Tesla dostarczyła 435 059 pojazdów na całym świecie, co oznacza pierwszy kwartalny spadek w ciągu roku o 7%. To spowolnienie produkcji wynikało z prac modernizacyjnych w fabrykach. Niemniej jednak Tesla nadal trzyma się swojego celu dostarczenia 1,8 miliona samochodów do końca 2023 roku.

Mimo że wyniki były poniżej oczekiwań, akcje Tesli wzrosły o 2,3% po ogłoszeniu raportu. Jednak sytuacja się zmieniła po komentarzu Elona Muska. Pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego i słabszych wyników, inwestorzy byli zainteresowani akcjami Tesli, które w ciągu roku podwoiły swoją wartość. Jednak Musk stwierdził, że sytuacja nie jest tak różowa, co spowodowało spadek cen akcji o ponad 4%.

W swoim komentarzu Musk skarżył się na wysokie stopy procentowe, zakłócenia globalnej gospodarki spowodowane wojnami oraz opóźnienie w dostarczeniu nowego pojazdu Tesli, Cybertrucka. Musk ostrzegł, że wprowadzenie tego samochodu na rynek nie wpłynie znacząco na wyniki finansowe firmy przez kolejne 18 miesięcy. Nie podano także dokładnej specyfikacji ani ceny pojazdu.

Tesla planuje kontynuować poszukiwanie oszczędności, a dyrektor ds. inżynierii pojazdów, Lars Moravy, podkreśla konieczność obniżania kosztów wewnętrznych. Musk podkreślił, że firma musi uczynić swoje produkty bardziej dostępnymi cenowo i jest gotowa zrezygnować z naklejek i kodów QR na częściach samochodowych, jeśli to pomoże oszczędzić kilka centów.

Jednak koszty związane z badaniami i rozwojem, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji, nie zostaną obcięte. W trzecim kwartale Tesla przeznaczyła 1,16 miliarda dolarów na badania i rozwój, podwajając środki w porównaniu do roku poprzedniego. Firma intensyfikuje swoje prace nad systemami wspomagania kierowcy i pracuje nad humanoidalnym robotem o nazwie Optimus. Elon Musk założył startup xAI w lipcu, w którym zgromadził światowej klasy naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją.